Demencja i starzenie się: etyka, wartości i opcje polityczne

Demencja stanowi ogromny problem etyczny dla społeczeństwa amerykańskiego i innych społeczeństw i kultur na świecie. Starzy to najszybciej rosnący segment naszej populacji, a demencja jest alarmująco rozpowszechniona w tej grupie. Najczęstsze demencje są nieuchronnie śmiertelne po trwającej dekadę lub więcej postępującej degradacji intelektualnej i fizycznej. Ogromna większość pacjentów z demencją spędza ostatnie lata w domach opieki, położonych w łóżku, nietrzymających moczu, niezdolnych do rozpoznania członków rodziny i nieświadomych nawet własnej tożsamości. Kwestie, które pacjenci ci podnoszą, są skrajnymi wersjami problemów, z jakimi obecnie borykamy się w wielu obszarach naszego systemu opieki zdrowotnej – priorytetyzacja i racjonowanie opieki, kompetencja w podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia osobistego oraz rola ekonomii w kształtowaniu polityki opieki zdrowotnej. Binstock i in. znakomicie przygotowali eseje napisane przez ludzi z różnych dziedzin, którzy mają doświadczenie w zakresie etyki i polityki opieki zdrowotnej, ponieważ odnoszą się do demencji i starzenia się. Eseje są jednakowo wysokiej jakości; każdy ma odrębny punkt widzenia, ale razem zapewniają spójny, wielowymiarowy obraz krytycznej grupy problemów.
Książka jest podzielona na trzy sekcje. Pierwsza zawiera cztery rozdziały dotyczące demencji z perspektywy medycznej i opiekuńczej. Esej Richarda Martina i Stephena Posta przedstawia wyjątkowy pogląd na to, że opieka stanowi najwyższy akt poświęcenia, w którym opiekun zapewnia opiekę osobie, która nie jest w stanie odwzajemnić się, a nawet wiedzieć, że opieka jest świadczona. Głównym zagadnieniem omawianym w tej części jest definicja osobowości i czy choroby takie jak demencja zagrażają roszczeniu pacjenta do osobowości. Druga sekcja zawiera cztery rozdziały dotyczące decyzji dotyczących leczenia, zaleceń z wyprzedzeniem i eutanazji. Te wybory są szczególnie aktualne, biorąc pod uwagę niedawny entuzjazm dla wcześniejszych dyrektyw. Poważne pytania dotyczą tego, czy decyzje podejmowane, gdy pacjent jest psychicznie kompetentny, muszą koniecznie mieć zastosowanie, gdy pacjent staje się obłąkany i wkroczył w inny stan. Ostatnia część zawiera trzy rozdziały poświęcone polityce publicznej dotyczącej demencji. Rozdział autorstwa Daniela Callahana i rozdział Roberta Binstocka i Thomasa Murray przedstawiają punkt-kontrapunktowy dialog mówiący o tym, czy leczenie i podtrzymywanie życia (i kosztowne) interwencji należy wstrzymać od pacjentów z demencją. Obie perspektywy są wymownie i przekonywująco argumentowane.
Ta książka nie odpowiada na pytania etyczne i polityczne, które rzucają wyzwanie naszemu społeczeństwu, gdy epidemia demencji nadal nas pochłania. Dostarcza różnych, przekonująco argumentowanych punktów widzenia od osób, które poważnie zastanowiły się nad tymi problemami. Zainteresowanie książką nie będzie ograniczone do lekarzy; docenią to członkowie wielu zawodów obsługujących osoby starsze. Byłby to doskonały zestaw lektur dla seminariów i grup dyskusyjnych.
Jeffrey L. Cummings, MD
UCLA School of Medicine, Los Angeles, CA 90024

[więcej w: olej ryżowy na włosy, akupunktura cena, rehabilitacja warszawa ursynów ]