Wpływ suplementacji diety na długołańcuchowe kwasy tłuszczowe n-3 u pacjentów z łuszczycą ad 6

Sugeruje to, że obniżenie poziomów alfa-tokoferolu w surowicy może częściowo przeciwdziałać korzystnemu działaniu kwasów tłuszczowych n-3. W naszym badaniu nie mierzyliśmy stężenia alfa-tokoferolu w surowicy, ale w innej grupie 156 pacjentów z umiarkowanym nadciśnieniem tętniczym Bonaa i wsp. 35 wykazali, że ta sama dawka identycznego koncentratu rybiego oleju w połączeniu z alfa-tokoferolem nie znacząco zmieniają stężenie alfa-tokoferolu w surowicy. Zatem obniżenie poziomu alfa-tokoferolu w surowicy prawdopodobnie nie jest odpowiedzialne za brak klinicznej odpowiedzi na kwasy tłuszczowe n-3 w naszym badaniu. W tym badaniu wykazaliśmy, że suplementacja diety kapsułkami zawierającymi wysoce stężony olej rybny powoduje znaczny wzrost stosunku kwasu eikozapentaenowego do kwasu arachidonowego w fosfolipidach w surowicy i wzrost stosunku wielonienasyconych do nasyconych kwasów tłuszczowych. Jednak zmiany te nie poprawiły stanu klinicznego pacjentów ze stabilną łuszczycą tak samo jak suplementacja diety olejem kukurydzianym. Nie można jednak wykluczyć, że olej z ryb może nasilać działanie innych leków przeciwzapalnych, takich jak promieniowanie ultrafioletowe typu B.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Wspierany przez granty z Norweskiego Towarzystwa Onkologicznego, Pronova AS, Odd Fellow Medisinske Vitenskapelige Forskningsfond, Nordisk Insulinfond, Freia Chocolade Fabriks Medicinske Fond i Arne Ingels legat. Dr Soyland jest naukowcem z Norwegian Cancer Society.
Jesteśmy wdzięczni firmie Pronova AS za dostarczenie kapsułek K85 i oleju kukurydzianego.
Author Affiliations
Z Instytutu Badań Odżywczych Uniwersytetu w Oslo, Oslo (ES, KS, GEAB, CAD); Katedra Dermatologii, Rikshospitalet i University of Oslo, Oslo (JF, GR); Departament Dermatologii, Ulleval Hospital i University of Oslo, Oslo (MS, PT); Departament Dermatologii, Szpital Haukeland i Uniwersytet w Bergen, Bergen (LR, SH); Departament Dermatologii, Regionalny Szpital i Uniwersytet w Trondheim, Trondheim (KM); i Departament Dermatologii, Regionalny Szpital i Uniwersytet w Tromso, Tromso (SO, ESF) – wszystko w Norwegii.
Zwróć się z prośbą o przedruk do Dr. Soylanda w Instytucie Badań Żywienia, University of Oslo, PO Box 1046, Blimder, Oslo N-0316, Norwegia.
[patrz też: kardiolog ciechanów, rehabilitacja warszawa ursynów, dyzury aptek malbork ]